Samochody używane z salonu

Wybierając używane auto zwracamy uwagę na jego dotychczasowy przebieg. Możemy się jednak obawiać, czy ten z licznika odpowiada rzeczywistości. Oczywiście zależy nam na samochodzie, który dotychczas był używany raczej sporadycznie. Nie jesteśmy tego w stanie stwierdzić na pierwszy rzut oka. Sprzedający auto wiedzą, że musi się ono dobrze prezentować, a naszym zadaniem jako kupującego jest stwierdzenie, czy samochód jest rzeczywiście w dobrym stanie.

W wielu krajach Europy możliwe jest sprawdzenie on-line po dowodzie rejestracyjnym, jaki przebieg ma dane auto. W Polsce jest to jednak niemożliwe. Tym bardziej jednak warto żądać od sprzedawcy kompletów dokumentów. W każdym dobrym salonie taki otrzymamy. Liczniki mogą być mechaniczne lub elektroniczne, zależnie od marki i modelu auta. Cofnięcie licznika mechanicznego wymaga jego wymontowania, a to zazwyczaj pozostawia ślad. W autach, gdzie liczniki są elektroniczne, są specjalnie zabezpieczane. Niestety i taki przebieg można sfałszować, ale tylko ktoś kto ma sporo pieniędzy i możliwości się na to zdecyduje.

Prawdopodobieństwo, że w salonie spotkamy auto z cofniętym licznikiem jest nikłe, jednak pośrednik może o tym fakcie nawet nie wiedzieć. Dlatego warto się odpowiednio zabezpieczyć. Podstawą jest zapytanie sprzedawcy o serwisowe sprawdzenie przebiegu i nie powinniśmy mieć problemu z potwierdzeniem takiej informacji. Warto to uczynić nawet jako formalność. Warto także wiedzieć, że im nowsze auto, tym trudniej cofnięcie liczników ukryć. Powinniśmy więc baczniej przyglądać się starszym modelom.