Samochody używane leasing

Decydując się na używany samochód w leasingu, możemy sporo się naszukać, by wybrać dobrą ofertę. Nie wszystkie auta się do tego nadają, a co ważniejsze, nie zawsze leasing okaże się atrakcyjny. Jeśli uważasz, że leasing dotyczy głównie aut nowych, to się nie mylisz. Polski rynek jest specyficzny. Większość kupowanych aut to rynek wtórny. Dlatego leasing dotyczy także aut z tak zwanej drugiej ręki.

Leasingowane samochody w rynku wtórnego mają zazwyczaj nie więcej niż 3 lata. Wiek auta ma wpływ także na długość umowy leasingowej. Leasing aut nowych to okres trwania od 5 do 7 lat. W przypadku aut używanych owe 7 lat będą zazwyczaj granicą umowy, ale po zsumowaniu długości czasu trwania leasingu oraz wieku auta. I tak dla rocznego samochodu można liczyć na 5-6 lat leasingu. Natomiast dla auta 4-letniego: najwyżej 2-3. Wiele zależy tu oczywiście od stanu auta, ale w zasadzie leasing dotyczy aut w dość dobrej kondycji.

Ponieważ leasingowe auto używane jest dokładnie sprawdzane, musimy się liczyć z tym, że w cenie leasingu będą także koszty dokładnego przeglądu auta. Dodatkowym kosztem będzie obowiązkowe ubezpieczenie, nie tylko OC, ale także AC.

Jeśli chodzi o formę finansowania. Istnieją dwie formy leasingu: finansowy oraz operacyjny i ten drugi jest znacznie korzystniejszy, ponieważ pozwala na wliczenie w koszty całości raty. Podczas, gdy finansowy pozwala na wliczenie w owe koszty jedynie części tej kwoty. W wypadku leasingu operacyjnego konieczna jednak jest faktura VAT, w przypadku finansowego, wystarczy zwykła umowa kupna-sprzedaży.